
Taming big Pharma
Hoe verzekeraars farmaceutische bedrijven ertoe bewegen om de toegang tot medicijnen te verbeteren en eerlijke belastingen te betalen



Dit onderzoek, in opdracht van de Eerlijke Verzekeringswijzer, beoordeelt de rol van negen als institutionele beleggers in negentien grote farmaceutische bedrijven. Deze bedrijven investeren samen meer dan 14 miljard euro. Aegon en Allianz zijn de grootste investeerders: zij investeren respectievelijk 2,8 en 8,2 miljard euro.
Uit het onderzoek blijkt dat Aegon en Allianz weinig tot niets doen om farmaceutische bedrijven aan te moedigen betaalbare medicijnen aan te bieden. De zeven andere verzekeringsgroepen, Achmea, ASR, Vivat, CZ en Menzis, zijn daarentegen doe dit wel.
Aegon, Allianz, Menzis, NN en VGZ doen weinig of niets tegen belastingontwijking door farmaceutische bedrijven. De Financial Times publiceerde in maart 2018 een artikel over de sterke kloof tussen wat farmaceutische bedrijven zeiden dat ze aan belasting hadden betaald en wat ze eigenlijk hadden betaald. Een onderzoek van Oxfam in september 2018 toonde aan dat apothekers hun winst op grote schaal verplaatsen naar belastingparadijzen. Belastinginkomsten zijn cruciaal voor overheden om publieke diensten zoals de gezondheidszorg en onderwijs te financieren.
Meer informatie nodig?
-
Esther de Haan
Senior Onderzoeker
Publicatie
Bijlagen



Related news
-
Bij kankermedicijn Trodelvy is alles gericht op de aandeelhoudersGeplaatst in categorie:Opinie
-
Big Pharma harkte 90 miljard dollar winst binnen met COVID-19 vaccinsGeplaatst in categorie:NieuwsEsther de HaanGepubliceerd op:
-
De pandemiewinsten van de farmaceutische industrie Gepubliceerd op:Esther de HaanGeplaatst in categorie:PublicatieEsther de Haan